Сирецький гай

Парк Сирецький Гай в Києві за своїми розмірами є одним з найбільших у столиці України. Починаючись від вулиці Шамрила, він тягнеться по обидва боки вулиці Стеценка, перетинаючи залізницю. Далі парк доходить до вулиць Сирецькій та Білецької, перетинаючи вулиці Котовського та Тираспольську. З протилежного боку кордону парку Сирецький гай доходять до вулиці Салютній. Парк Сирецький гай є національною спадщиною: тут не можна проводити забудову, змінювати його межі, заборонено проїзд транспорту, по території парку не можна навіть їздити верхи.
Сирецький гай має статус парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Завдяки великій кількості зелених насаджень цей парк є улюбленим місцем відпочинку.

 

 

 

Шикарний хутір на Сирці

Колись Васильчики були володіннями київського генерал-губернатора, потім - урядовою дачею.
Від хуторів, розташованих у ХIХ столітті на узгір'ях біля річки Сирець, залишилися в основному одні назви. Нивки стали великим житловим масивом, Волейків перетворився на "хутір п'ятиповерхівок".
Невеликі хутора Сеньковщіна і Хмелівщина, у Старожітомірской дороги, в 1859 році за вказівкою царя були передані генерал-губернатору Іларіону Васильчикову. Від його прізвища і пішла назва місцевості. Політика цього керівника була досить демократичною. За десять років свого правління (1852-1862) Іларіон Васильчиков встиг багато зробити для міста: саме при ньому закінчилося будівництво першого капітального Ланцюгового мосту через Дніпро. За його ініціативою була створена "Комісія з перейменування вулиць, площ і провулків Києва" вперше офіційно закріпила міські назви.
Після смерті генерал-губернатора його дружина, Катерина Васильчикова, в 1863 році передала хутір Свято-Троїцькому (Іонівського) монастирю, що на Звіринці (зараз це територія Ботанічного саду). У 1912 році тут була зведена кам'яна Знаменська церква за проектом архітектора Євгена Єрмакова та влаштований жіночий скит. На початку століття тут було дуже жваво, особливо в літній час. Тоді тут розгорталися армійські літні табори, з Лук'янівки ходив трамвай, мальовничі схили Сирця залучали дачників.
Зараз, як і раніше, хутір відособлений: вулиця Дегтярівська, в старовину - Старожітомірская дорога, проходить осторонь. До речі, назва вулиці здається простим лише на перший погляд. Перше що приходить на розум припущення, що цей топонім походить від ремісників-дігтярів, виявляється невірним. Власник одного з хуторів на Сирці - Василь Дегтяренко теж не при чому. Насправді ця вулиця була названа на честь купця і мецената Михайла Дегтярьова.
До того, як по центру хутора був прокладений Артилерійський провулок, адреси тут звучали просто "хутір Васильчики" і номер будинку.
Оскільки тут Брест-Литовське шосе (нині - проспект Перемоги) перетинала залізнична гілка на Лук'янівку, місцевість називалася Перетинанням.
З часом по рейках пішов трамвай на Відрадний, а на місці переїзду побудували дворівневу розв'язку.
При советской власти хутор у монастыря отобрали, обнесли земли высоким забором, и за короткое время, к 1936 году здесь вырос комплекс правительственной дачи: два жилых двухэтажных здания и столовая с конюшней. Чтобы подчеркнуть роскошь, на озерах развели черных лебедей. А вот церковь не пережила соседства с правительственной дачей – ее снесли.
За радянської влади хутір у монастиря відібрали, обнесли землі високим парканом, і за короткий час, до 1936 року тут виріс комплекс урядової дачі: два житлових двоповерхових будинки і їдальня з стайнею. Щоб підкреслити розкіш, на озерах розвели чорних лебедів. А ось церква не пережила сусідства з урядовою дачею - її знесли.
В "демократичні" роки відлиги паркан прибрали, і дача перетворилася на парк імені ХХІІ з'їзду КПРС. У ближньому будинку розмістився дитячий кінотеатр, спортивна секція важкої атлетики та студія аудиовідеозапису "Фоноцвет". У колишньої їдальні влаштувалися художники: тут працювало до 35 осіб. У дальньому будівлі розмістилося Київське об'єднання музичних ансамблів, проводилися концерти.Но осередок культури заглох з приходом кризи 90-х. Тоді затіяли капремонт, однак виділені мільйони знецінила гіперінфляція. Встигли прокласти нові системи опалення, однак грошей ні на продовження ремонту, ні навіть на підтримку будинків вже не було. Коли з будинків зняли охорону, мисливці за металом тут же зрізали нові батареї і труби.
У середині 90-х в будівлі колишньої їдальні був організований ресторан з кінним клубом. Власне, тут ще залишився дух старої дачі: ті ж стайні, брущата дорога до озера. У сараї нові власники знайшли старі дивани і німецьке піаніно ..
 

 

Всецариці-Пантанаса ікони Божої Матері храм (в 9й лікарні, на Сирці)

У 1869 р на просторій заміській території біля річки Сирець від Брест-Литовського шосе і Старожітомірской дороги (. нинішня вул Дегтярівська) до верхів'їв Бабиного Яру, влаштували річний військовий табір (в топоніміці збереглися назви вулиць: Лагерна, Артилерійська, Танкова). У травні 1895 заклали і в тому ж році побудували дерев'яний дивізійний храм (архітектор Андрій Краусс трудився безоплатно). Храм не мав назви, бо в нього вносили пересувний Престол і Антимінс того полку, який перебував у таборі. Частіше за інших тут молилися воїни 129го Бессарабського полку 33й піхотної дивізії.
Церква зруйнували незабаром після революції. Потім на цих землях під час окупації фашисти розмістили Сирецький концтабір для радянських військовополонених. Після війни тут побудували житловий масив, розбили парк з дитячою залізницею. Сюди ж в 1973 р перевели лікарню № 25 (за нинішньою нумерації - № 9), що займала раніше частина корпусів Покровського жіночого монастиря.
У червні 2001 р почалася реконструкція. Два напівзруйнованих лікарняних будівлі були переобладнані під храм і дзвіницю. Храм на честь ікони Божої Матері "Всецариця" (погречески - "Пантанаса") освячений архієрейським чином 8/21 січня 2002.
 

 

Історія Бабиного Яру

Вперше назва "Бабин Яр» згадується в 1401 році. Власниця трактиру (укр. "Баба"), розташованого на цьому місці віддала цю земельну ділянку домініканському монастирю. А в XV-XVIII ст. територію сучасного Бабиного Яру символічно називали "Шалена Баба» та «Бісова Баба."
У 1869 році біля Бабиного Яру організували Сирецький військовий табір. У 1895 році на території табору відкрили дивізіоні церкву. Однак вона була зруйнована після революції.
У 1870 році на південь від Бабиного Яру відкрили Лук'янівське цивільне кладовище, яке проіснувало до 1962 р У 1891-1894 роках біля Яру з'явилося Нове єврейське кладовище, яке закрили в 1937 році, а потім зруйнували під час війни. До сьогоднішнього часу збереглася цвинтарна контора і невеликий фрагмент самого цвинтаря.
У роки окупації Києва німецькими воском Бабин Яр використовували як місце масових розстрілів. 27 вересня 1941 фашисти розстріляли 752 пацієнти психіатричної лікарні імені Івана Павлова, розташованої поблизу Яру. Загальновідомо, що німці ставилися до душевнохворих як до «людського сміттю."
Всього за три роки на цій території загинуло від 70 000 до 200 000 чоловік. На території "дореволюційного» військового табору був відкритий Сирецький концентраційний табір, в якому тримали комуністів, комсомольців, підпільників, військовополонених, в якому були розстріляні троє гравців київської футбольної команди "Динамо" 18 лютого 1943 - Трусевич, Кузьменко та Клименко. Загальна кількість загиблих в цьому концтаборі становить близько 25000 чоловік. Крім усього іншого хворий фашистський розум придумав створення в Бабиному Яру миловарні, сировиною для якого повинні були послужити кістки розстріляних. У серпні-вересні 1943 року, відступаючи з Києва, німці спробували приховати сліди своїх тяжких злочинів і частково знищили концтабір, розкопали і спалили за допомогою євреїв-в'язнів десятки тисяч тіл. Більше того з Німеччини були привезені спеціальні машини, на яких перемелювалися кістки, а попіл від них розсіювався по всьому Бабиного Яру. Вночі 29 вересня 329 в'язнів-смертників організували повстання, яке закінчилося смертями 311, врятувалися втечею лише 18, вони і розголосили засекречені плани фашистів приховати сліди масових вбивств.
З 1943 по 1946 рр. Сирецький концтабір використовували для утримання німецьких військовополонених, потім його знищили і звели на його місці наприкінці 1950-х - початку 1960-х житловий масив Сирець і розбили парк. Відомі також долі київських катів: ініціатора масових розстрілів начальника зондеркоманди 4а айнзатцгрупи З Пауля Блобеля засудили до смертної кари через повішення. Участь військового коменданта Києва генерал-майора Курта Еберхарда та Генерального комісара Хельмута Квітцрау не була настільки сумної, вони обидва померли своєю смертю у себе на батьківщині. Коменданта Київської поліції Андрія Орлика позбавили посади наприкінці 1941 р, а в липні 1942 р він був убитий в Києві.
13 березня 1961 Бабин Яр знову нагадав про себе страшною трагедією. Коли в 50-і роки міська влада залили яри рідкими відходами цегляних заводів і спорудили земляний вал для захисту прилеглих районів від повеней, вони не врахували, що дренажна система являє небезпеку. У березні почав танути сніг, вал не витримав сильного потоку води, і кияни знову зіткнулися з жахливою трагедією, яка нам відома під назвою "Куренівська трагедія". Селевий потік висотою до 14 метрів обрушився на Куренівку і залив близько 30 га, зруйнувавши понад 30 будівель та трамвайне депо ім. Красіна, яке виявилося в самому центрі стихії, а також Кирилівське кладовище, що знаходилося в Кирилівській гаю. Сьогодні та території Бабиного Яру встановлено кілька пам'ятників, хрести і каплиця на честь ікони Божої Матері Всіх скорботних Радість, які безмовно нагадують нам про загальну трагедію, про невинні жертви, адже кожна людина, незалежно від віросповідання і національності має право на пам'ять!
 

 

Сирецький дендрологічний парк

Сирецький дендрологічний парк розташований в історичній частині правобережжя Києва - на Сирці. Має статус «Парк-пам'ятник садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення". Основою сучасного Сирецького дендропарку став демонстраційний парк декоративних культур при квітковому господарстві, заснований в кінці 19 століття власником господарства, німцем Мейером. До цих пір збереглися екземпляри і декоративні ландшафтні групи. Наприкінці 80-х років у парку була проведена реконструкція. В даний час колекція рослин дендропарку нараховує понад 900 таксонів.

Переважна кількість видів декоративних рослин - інтродуценти, в тому числі і досить рідкісні для кліматичних умов України - ліріодендрон тюльпановий (тюльпанове дерево), платан західний, гінкго дволопатеве, метасеквойя, софора японська та інші.
Деякі з наявних видів рослин занесені до Червоної книги України - мікробіота перекрёстнопарная, сосна кедрова європейська, самшит колхидський, дзвіночок карпатський, бересклет карликовий і багато інших.
Рослини висаджені не в систематичному порядку, а за принципом їх декоративного використання в садово-парковому будівництві. Ландшафтні групи і композиції створювалися з дотриманням принципів ландшафтного дизайну.
Серед рослинності - безліч як унікальних порід дерев, так і просто старих і красивих. На стовпах рідкісних екземплярів висять таблички з назвами виду. Помилуватися ними в рівній мірі можна як навесні під час активного цвітіння, так і влітку і особливо восени, коли велика кількість відтінків, одночасно відкриваються очам, гранично велике. Навіть у зимовий час тут не понуро завдяки великій кількості вічнозелених хвойних насаджень.
 

Детская железная дорога

В Сырецком парке недалеко от телебашни функционирует узкоколейная железная дорога. Рельсы, тепловозы и вагоны самые настоящие, но работают на ней дети от 9 до 16 лет, да и пассажиры – в основном детвора. Дорога была открыта в 1953 году и реконструирована в начале 2000-х. Она оснащена всем необходимым – светофорами, переездами, радиосвязью. Поезд катает детвору по кольцевому маршруту "Яблонька – Вишенка – Яблонька".
Изюминка десятиминутного путешествия – проезд по виадуку над оврагом высотой почти 20 метров. Детская железная дорога работает с мая по август по выходным и праздничным дням.
 

Усыпальница Качковских

В парке на Дорогожичах есть вот такая постройка.
За треть столетия природа здесь мало в чем изменилась, но кладбища уже нет. Исчезли все склепы, кроме одного. Когда-то эта массивная гробница соседствовала с "рыцарским замком". Ее портал венчает надпись: "Усыпальница Качковских". Полукруглая арка опирается на две колонны с кубическими капителями, усыпанными арабесками. На торце склепа высечена информация о том, что при жизни Петр Эразмович Качковский был доктором медицины, профессором Киевского университета. Невольно возникает в памяти клиника Качковского на Малой Владимирской (сейчас Олеся Гончара). 1911 год. Убийство Столыпина. Смертельно раненый премьер угасает в причудливом здании со львами и сиренами. Прилегающие к дому улицы устланы циновками, чтобы не нарушить покой умирающего. Тот ли это Качковский, чьим именем была названа знаменитая клиника? Однозначно ответить трудно, но уже сам факт сохранения могилы медика свидетельствует о проблесках гуманности. Только чьей? Общества или времени?
 

Памятник Татьяне Маркус

Памятник Татьяне Маркус — памятник 21-летней Татьяне Маркус (единственная женщина получившая звание Герой Украины за участие в войне) расположен в Киеве у Бабьего Яра. Татьяна Маркус во время Великой Отечественной войны была подпольной связной и состояла в диверсионной группе. Способствовала убийству десятков офицеров и рядовых фашистов (среди них — главного гаулейтера Киева). 22 августа 1942 года была схвачена гестапо и около полугода её очень жестоко пытали. Никакой информации нацистам она не выдала и была убита. Памятник выполнен из бронзы и представляет собой фигуру девушки, у которой решительно сжаты кулаки[9]. Фигура стоит подле колючей проволоки. Композиция восхитила одних, а другие не совсем поняли композиционное решение. Памятник был создан скульптором В. Медведевым, архитектором Е. Костиным на средства частных лиц. К памятнику постоянно возлагают цветы, особенно в день рождения Татьяны Маркус. Так, 21 сентября 2011 года, на 90—летие со дня её рождения, прошла церемония возложения цветов с участием различных общественных деятелей. В частности, на церемонии присутствовали директор Национального историко-мемориального заповедника «Бабий Яр» Б. И. Глазунов, Президент Еврейского совета Украины, председатель фонда «Память Бабьего Яра» И. М. Левитас, режиссёр кинофильма «Бабий Яр» Николая Засеева-Руденко, ученики школы № 44, автор памятника В. Медведев и др Пьедестал выполнен из серого гранита, надпись (на украинском языке) гласит: «Татьяна Маркус 1921—1945 ГЕРОЙ УКРАИНЫ Видная Киевская подпольщица»
 

Киевская телевышка

Киевская телевышка высотой 385 м появилась в 1973 году. Башня создавалась как сплошная сварная с использованием технологии знаменитого "патоновского шва". Это позволило уменьшить ее вес на полтысячи тонн, поэтому, несмотря на не соответствующий стандартам фундамент, она до сих пор стоит. Расположенный напротив вышки телецентр в народе называют "карандашом" из-за характерной формы с заостренной крышей. Уникальной чертой конструкции является то, что для монтажного соединения трубчатых элементов башни не использованы болты или заклепки, все монтажные соединения выполнены электросваркой. Все металлоконструкции были изготовлены в Украинской ССР, проектные, монтажные и строительные работы также были выполнены силами советских инженеров. Башня на 60 метров выше Эйфелевой башни, но весит в 3 раза меньше[2]. Самая высокая конструкция Украины. Самое высокое решётчатое сооружение в мире.
 

Храм иконы Божией Матери

Храм иконы Божией Матери "Умягчение злых сердец" Храм освящен 21 июня 2008г,расположен в охранной культурной зоне на Сырце, неподалеку от памятника жертвам фашистских расстрелов в 1941–1943 годах ― военнопленным футболистам киевского «Динамо» и мирным жителям Киева Строительство храма началось в сентябре 2007 года, а закончилось уже в декабре того же года. Тогда же была совершена первая Божественная литургия в деревянном храмовом сооружении. Храм иконы Божией Матери «Умягчение злых сердец» расположен в охранной культурной зоне на Сырце, неподалеку от памятника жертвам фашистских расстрелов в 1941–1943 годах ― военнопленным футболистам киевского «Динамо» и мирным жителям Киева. В будущем планируется строительство рядом с церковью памятника невинно замученным людям. Святыни: Мощевик с частицами мощей многих святых, в т. ч. мчч. Синайских и Хозевитских, Апп. Андрея и Ермия, равноап. Марии Магдалины, блгв. кн. Вячеслава Чешского.
 

Памятник футболистам киевского Динамо

Памятник футболистам киевского Динамо установлен недалеко от места,где при строительстве жилого квартала на месте Сырецкого концлагеря среди захороненных останков узников были найдены футбольные бутсы.Надпись на памятнике: "На этом месте во время немецко-фашистской оккупации города Киева в 1941-1943 годах были расстреляны военнопленные, футболисты киевского "Динамо" и мирные жители Украины. Вечная им память и слава". открыт в 1999г Это был  футбольный матч, сыгранный в оккупированном немцами Киеве летом 1942 года между местной и немецкой командами. Через некоторое время после этой игры ряд футболистов-киевлян оказались в концентрационных лагерях, а некоторые были расстреляны. Большая часть игроков представляла клуб «Динамо» (Киев), хотя некоторые футболисты были из киевского «Локомотива» и одесского «Спартака». В немецких отчётах о футбольных матчах говорилось о команде «Динамо».